×

Czy pies może jeść drób?

Czy pies może jeść drób

Czy pies może jeść drób?

Drób, a w szczególności mięso z kurczaka, nie cieszy się dobrą opinią wśród opiekunów psów. Uznawane jest za mało wartościowe, ubogie w niezbędne składniki odżywcze i alergizujące. Już na wstępie należy zauważyć, że to mit! Twój pupil uwielbia drobiowe rarytasy? Nie zauważasz po ich spożyciu niepokojących objawów? Śmiało je serwuj! Oto garść informacji na temat drobiu w psiej diecie.

Drób w diecie psa, czyli…?

Warto podkreślić, że pod hasłem drób kryje się nie tylko zdecydowanie najbardziej popularne mięso z kurczaka, ale także m.in. kaczka, indyk i gęś. Pies może spożywać zarówno mięso, jak i podroby. Kwestia kości jest natomiast kontrowersyjna. Z pewnością nie należy podawać czworonogowi kości poddanych obróbce termicznej, gdyż ich odłamki są bardzo ostre i mogą doprowadzić do uszkodzenia ścian przewodu pokarmowego. Możesz natomiast zaoferować je psu w surowej formie, dokładnie zmielone.

Wartości odżywcze drobiu

Nie jest prawdą, że drób to znacznie mniej wartościowy pokarm w porównaniu z innymi gatunkami mięsa. Stanowi on bowiem niezwykle bogate źródło witamin (w szczególności wit. z grupy B), minerałów (m.in. łatwo przyswajalnego żelaza), cennych kwasów nienasyconych, wysokiej jakości białka i naturalnych antyoksydantów. Przy tym wszystkim jest pożywieniem lekkostrawnym, niskotłuszczowym, o niewielkiej zawartości cholesterolu.

Drób faszerowany hormonami?

To jeden z głównych mitów na temat mięsa drobiowego. Podawanie hormonów jest procederem nielegalnym, a stosowanie antybiotyków – jeśli zachodzi taka konieczność – odbywa się pod ścisłą kontrolą. W przypadku, gdy obawiasz się „sklepowego” drobiu, zawsze możesz nabyć go z lokalnych, ekologicznych hodowli.

Uczulenie na drób

Faktem jest, że u czworonogów niejednokrotnie stwierdza się reakcje uczuleniowe na drób. Nie jest natomiast prawdą twierdzenie, że uczula on częściej niż inne mięsa. Czy wiesz, że najbardziej alergizującym rodzajem mięsa jest wołowina? Jeśli Twój podopieczny po spożyciu kurczaka, kaczki lub indyka czuje się dobrze, nie wymiotuje, nie ma biegunki i wzdęć (nie obserwujesz też takich symptomów jak np. świąd, stan zapalny skóry), oznacza to, że toleruje drób. W tej sytuacji możesz sięgać po niego dla urozmaicenia diety.

Pamiętaj o tym, aby podawać pupilowi wyłącznie najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy specjalistyczne lub karmy weterynaryjne SPECIFIC™. Ponadto regularnie odwiedzaj gabinet weterynaryjny i wykonuj profilaktyczne badania, aby upewnić się, że nie zmaga się z groźnymi dla zdrowia niedoborami składników odżywczych!

Materiał zewnętrzny

Opublikuj komentarz