×

Gdzie wybrać się w góry z psem?

Gdzie wybrać się w góry z psem

Gdzie wybrać się w góry z psem?

Jeśli jesteś miłośnikiem górskich wędrówek i właścicielem psa, to świetnie się składa! Wyjazd w góry z psem to doskonała okazja do spędzenia aktywnego czasu, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila. Jednak zanim wyruszysz na taką przygodę, istnieje kilka rzeczy, o których warto wiedzieć. W tym przewodniku dowiesz się, gdzie można bezpiecznie i legalnie wędrować z psem w górach, jak się przygotować oraz jak dbać o środowisko naturalne.

W artykule:

 • Przepisy prawne i ograniczenia
 • Parki Narodowe przyjazne psom
 • Jak chodzić z psem po górach?
 • Przygotowanie do wyjazdu w góry z psem

Przepisy prawne i ograniczenia

Gdy planujesz wyjazd w góry z psem, ważne jest, abyś był świadomy obowiązujących przepisów prawnych i ewentualnych ograniczeń. W Polsce istnieje ogólny zakaz wstępu czworonogów do Parków Narodowych, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. Jednak decyzję o możliwości wstępu z psem do konkretnego Parku Narodowego podejmuje jego dyrekcja. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy dany Park Narodowy jest przyjazny dla psów. Należy pamiętać, że nawet jeśli wstęp jest dozwolony, obowiązują pewne zasady, takie jak trzymanie psa na smyczy przez całą wycieczkę i sprzątanie po nim.

Parki Narodowe przyjazne psom

Chociaż większość Parków Narodowych nie zezwala na wstęp z psem, istnieje kilka miejsc, gdzie możesz wędrować z czworonogiem bez obaw o naruszenie przepisów. Oto lista Parków Narodowych, które przyjmują psy:

 1. Park Narodowy Ujście Warty,
 2. Narwiański Park Narodowy – tylko poza sezonem turystycznym (od 1 listopada do 31 marca),
 3. Wigierski Park Narodowy,
 4. Białowieski Park Narodowy,
 5. Karkonoski Park Narodowy,
 6. Wielkopolski Park Narodowy,
 7. Słowiński Park Narodowy,
 8. Ojcowski Park Narodowy,
 9. Park Narodowy Gór Stołowych,
 10. Roztoczański Park Narodowy,
 11. Biebrzański Park Narodowy.

Pamiętaj, że mimo dozwolonego wstępu z psem, obowiązują pewne zasady. Trzymaj swojego pupila na smyczy, zadbaj o czystość szlaków i szanuj innych turystów oraz środowisko naturalne.

Parki Narodowe przyjazne psom

Jak chodzić z psem po górach?

Podczas wędrówki w górach z psem, ważne jest przestrzeganie pewnych zasad etykiety, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort zarówno tobie, jak i innym turystom. Oto kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze:

 1. Trzymaj psa na smyczy: Bez względu na to, jak dobrze wytresowany jest twój pies, trzymaj go zawsze na smyczy. To zapewni bezpieczeństwo zarówno jemu, jak i innym turystom oraz dzikiej przyrodzie.
 2. Sprzątaj po swoim psie: Bądź odpowiedzialnym właścicielem i zbieraj odchody po swoim czworonogu. To nie tylko kwestia higieny, ale także szacunku dla środowiska naturalnego i innych turystów.
 3. Szanuj środowisko naturalne: Nie niszczyj roślin, nie wchodź na niedostępne tereny i nie zostawiaj śmieci. Dbaj o czystość szlaków i zachowuj się z szacunkiem wobec przyrody.

Przygotowanie do wyjazdu w góry z psem

Zanim wyruszysz w góry z psem, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie zarówno dla siebie, jak i dla swojego czworonoga. Oto kilka ważnych kroków, które warto podjąć przed wyjazdem:

 1. Sprawdź stan zdrowia psa: Upewnij się, że twój pies jest zdrowy i nie ma żadnych przeciwwskazań do wycieczki. Skonsultuj się z weterynarzem i sprawdź, czy wszystkie szczepienia są aktualne.
 2. Zadbaj o kondycję psa: Górska wędrówka może być wymagająca, dlatego warto wcześniej zadbać o kondycję swojego czworonoga. Wydłużaj i zwiększaj intensywność spacerów, angażując psa w aktywność fizyczną.
 3. Przygotuj niezbędne wyposażenie: Zadbaj o odpowiednie szelki, smycz, woreczki na odchody, miskę turystyczną, bidon z wodą, karmę i smakołyki, oraz ewentualnie kaganiec. Wszystkie te rzeczy są niezbędne podczas wyjazdu w góry z psem.

Podsumowanie

Wyjazd w góry z psem to wspaniała okazja do spędzenia czasu z ukochanym czworonogiem i jednoczesnego czerpania radości z górskich widoków. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu przepisów prawnych, szanowaniu środowiska naturalnego i innych turystów. Z odpowiednim przygotowaniem, wyposażeniem i etykietą na szlaku, będziecie mogli cieszyć się niezapomnianymi chwilami podczas pieszych wędrówek w górach. Przygotuj się, zaplanuj trasę i wyrusz w góry z psem, by odkrywać piękno przyrody razem z najlepszym przyjacielem na czterech łapach.

Zobacz także: Tatuaż z psem: Wierny przyjaciel na skórze

2 comments

Opublikuj komentarz