×

Jak widzi pies?

jak widzi pies

Jak widzi pies?

Wiele osób uważa, że psy widzą świat tak samo jak ludzie, ale w rzeczywistości wizja psa jest znacznie inna niż nasza. Psy mają inne możliwości widzenia kolorów, a ich widzenie jest bardziej skupione na ruchu i kształtach. W tym artykule omówimy, jak widzi pies, jakie są różnice między wizją psa a ludzką i jakie znaczenie ma to dla ich codziennego życia.

W artykule:

  • Czy psy widzą kolory?
  • Jakim cudem mój pies tak sprawnie porusza się w ciemności?!
  • Pole widzenia psa
  • Co z ostrością?
  • Psi wzrok na starość

Czy psy widzą kolory?

Wzrok psów obejmuje jedynie odcienie niebieskiego i żółtego, ograniczając ich widzenie do dwóch kolorów, co czyni je istotami dichromatycznymi. Dodatkowo, psy dostrzegają subtelne niuanse szarości. Barwy takie jak czerwony, pomarańczowy i zielony wykraczają poza kolorowy zakres percepcji psa, pozostając dla nich niewidoczne. Z tego powodu myśliwi preferują pomarańczowe ubrania, aby być zauważalnymi dla ludzi, ale pozostają niewidzialni dla zwierząt. W przeciwieństwie do psów, ludzie posiadają trójchromatyczne widzenie, co umożliwia nam dostrzeganie znacznie szerszej palety kolorów.

Jakim cudem mój pies tak sprawnie porusza się w ciemności?!

Psy doskonale radzą sobie z obserwacją kształtów i ruchu w półmroku, dzięki wyjątkowej strukturze ich oczu. Istotnym czynnikiem jest obecność dużej liczby fotoreceptorów, które umożliwiają zwierzętom widzenie w warunkach słabego oświetlenia. Dodatkowo, w oczach psa znajduje się tzw. makata odblaskowa za siatkówką, co sprawia, że są one w stanie przechwytywać większą ilość fotonów niż ludzie. Ten szczególny element sprawia, że na zdjęciach z fleszem, oczy psów mienią się barwami zieleni lub żółci.

Pole widzenia psa

Wzrok ludzki obejmuje zakres 180 stopni. U psów za to, ze względu na rozmieszczenie ich oczu, pole widzenia rozciąga się aż do 240 stopni! To jedno z wyjaśnień, dlaczego nasze pieski nie muszą ciągle rozglądać się dookoła, aby monitorować obszerne otoczenie.

Co z ostrością?

W kontekście ostrości wzroku psy nie osiągają tego, co ludzie. Ich zdolność do rozpoznawania drobnych szczegółów na odległość jest nieco ograniczona. Niemniej jednak, rekompensują to sobie poprzez wyjątkową umiejętność zauważania ruchu. Dla psa obiekt w ruchu na tle nieruchomego jest łatwiejszy do dostrzeżenia niż dla nas.

jakie kolory widzi pies

Psi wzrok na starość

Wraz z upływem czasu u psów obserwuje się pogorszenie zdolności wzrokowych. Twój czworonóg może mieć trudności z zauważeniem przedmiotów umieszczonych w innej lokalizacji w domu lub odnalezieniem ulubionej zabawki w ogrodzie. Chociaż proces ten jest nieunikniony, istnieją sposoby, aby go istotnie opóźnić. Zbilansowana dieta dla psa, bogata w substancje takie jak tauryna, beta-karoten, luteina, antyoksydanty, selen, cynk, chrom oraz witaminy A, E i C, może skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju różnorodnych schorzeń oczu i korzystnie wpłynąć na poprawę zdolności wzrokowych.

Podsumowanie

  • Psy widzą świat w innych kolorach niż ludzie. Według badań, psy są w stanie widzieć kolory z zakresu żółci, niebieskiego i szarości.
  • Psy mają większą zdolność do widzenia w ciemności i są w stanie dostrzegać obiekty przy słabym oświetleniu, dzięki większej liczbie pręcików w siatkówce.
  • Dla psa bardziej istotne jest widzenie ruchu niż rozpoznawanie szczegółów i kolorów, co jest przydatne podczas polowania, biegania czy zabaw z innymi psami.
  • Zrozumienie, jak widzi pies, może pomóc w lepszym zrozumieniu jego zachowań, takich jak reakcje na różne sytuacje lub preferencje związane z zabawami i aktywnościami.
  • Wiedza o słabszym widzeniu szczegółów i kolorów u psów może wpłynąć na wybór zabawek czy obroży, które będą bardziej widoczne dla psa.

2 comments

Opublikuj komentarz