×

Jak wybrać najlepszą suchą karmę dla Twojego psa?

Jak wybrać najlepszą suchą karmę dla Twojego psa?

Jak wybrać najlepszą suchą karmę dla Twojego psa?

Wybór odpowiedniej suchej karmy dla Twojego psa to decyzja, która ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia. Czy przy mnogości dostępnych na rynku marek i rodzajów karm, kiedykolwiek możemy być pewni, że wybieramy tę najlepszą dla naszego czworonożnego przyjaciela? Przyjrzyjmy się kluczowym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze suchej karmy dla psa takim jak: składniki odżywcze, potrzeby zdrowotne specyficzne dla rasy, wiek psa oraz jego aktywność życiowa. Sprawdź razem z nami jak dokonać świadomego wyboru, który wesprze zdrowie Twojego psa.

Skład suchej karmy – na co zwrócić uwagę?

Poszukując idealnej suchej karmy dla Twojego psa zwróć uwagę na jej skład. Informacje powinny być zgrupowane w trzech kategoriach:

  1. Skład karmy. Tu znajdziesz dane o składnikach użytych do wytworzenia karmy: czy w karmie znajduje się konkretne mięso, rodzaje warzyw, zboża i inne składniki.
  2. Składniki analityczne. Ta część mówi o procentowym udziale poszczególnych elementów odżywczych w karmie, takich jak białka, tłuszcze, włókna pokarmowe oraz inne składniki mineralne, nazywane czasem popiołem lub składnikami nieorganicznymi.
  3. Dodatki. W tej sekcji znajdują się informacje o wszelkich dodatkach do karmy, w tym witaminach, dodatkach technologicznych, które poprawiają teksturę karmy i wydłużają jej trwałość, a także dodatkach funkcjonalnych, które nadają karmie dodatkowe korzyści zdrowotne.

Zgodnie z przepisami prawa, etykiety produktów, w tym karmy dla zwierząt, muszą spełniać określone wymagania, takie jak uporządkowanie składników według ich ilości – od największej do najmniejszej zawartości w produkcie. Jednakże, prawo nadal pozwala producentom na pewien stopień swobody w prezentacji tych informacji. Lista składników, która jest ogólnikowa lub mało precyzyjna, może budzić podejrzenia, ponieważ taka prezentacja sugeruje, że producent próbuje ukryć lub pominąć pewne informacje, które mogłyby zniechęcić Cię do zakupu.

Dobierz suchą karmę do wieku i potrzeb psa

Sucha karma dla psa powinna być dopasowana do wieku i indywidualnych potrzeb Twojego pupila, co zapewnieni mu zdrowe i długie życie. Szczenięta będące w fazie intensywnego wzrostu, wymagają karmy bogatej w białko i odpowiednie składniki odżywcze wspomagające rozwój kości i mięśni. Karmy dla szczeniąt powinny również dostarczać niezbędnych witamin i minerałów, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju. Do najważniejszych należą mi.in: wapń i fosfor (niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów) oraz witamina D niezbędna do ich prawidłowego wchłaniania. W składzie karmy powinien znaleźć się także cynk (kluczowy dla zdrowia skóry i sierści, a także dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego) czy DHA (kwas dokozaheksaenowy) – kwas tłuszczowy omega-3, który jest ważny dla rozwoju mózgu i wzroku.

RAW PALEO HEALTHY GRAIN ADULT LAMB - sucha karma z jagnięciną dla psów dorosłych fot. vetexpert.eu
RAW PALEO HEALTHY GRAIN ADULT LAMB – sucha karma z jagnięciną dla psów dorosłych fot. vetexpert.eu

Psy dorosłe, w zależności od swojej aktywności i specyfiki rasy, potrzebują zbilansowanej diety, która utrzyma je w dobrej kondycji fizycznej i zapobiegnie otyłości. Karmy dla dorosłych psów, powinny być dostosowane do poziomu ich aktywności. Mogą zawierać mniej kalorii, ale nadal powinny być bogate w składniki odżywcze. Z kolei karma dla psa seniora powinna mieć mniejszą zawartość kalorii, ale być wzbogacona o składniki wspomagające stawy i układ kostny, a także wspierające funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W każdym przypadku, ważne jest, aby karmę dobierać uwzględniając nie tylko wiek, ale także indywidualne potrzeby zdrowotne psa oraz specyfikę jego rasy.

Wprowadzasz nową karmę? O tym musisz pamiętać

Przy zmianie diety psa, kluczowe jest, aby robić to powoli i metodycznie. Stopniowe wprowadzanie nowej, suchej karmy pomoże uniknąć problemów żołądkowych u Twojego czworonoga. Zaleca się, aby nie wprowadzać zmian w diecie psa zbyt często. Zmiana diety z dnia na dzień, może być ryzykowna dla Twojego zwierzaka, więc lepiej podejść do tego procesu z rozwagą, wprowadzając nową karmę stopniowo.

Okres przejściowy powinien trwać co najmniej 14 dni. W tym czasie co kilka dni mieszamy dotychczas używaną karmę suchą z nową karmą w następujących proporcjach:

  1. ok. 25% nowej karmy + 75% starej karmy;
  2. 50% starej karmy + 50% nowej karmy;
  3. 25% starej karmy + 75% nowej karmy;
  4. 100% nowej karmy.

Ponadto, każdorazowo, kiedy planujesz zmienić karmę swojego psa, warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Materiał zewnętrzny

Opublikuj komentarz