×

Jak wyrobić paszport dla psa? Pies w podróży

jak wyrobić paszport dla psa

Jak wyrobić paszport dla psa? Pies w podróży

Czworonogi dla niektórych są jak rodzina. Udając się, więc na wakacje trudno jest je zostawić pod opieką innych osób i się z nimi rozstać. Dlatego ludzie coraz częściej decydują się na zabieranie swoich pupili ze sobą na urlop. Dowiedz się, jak przygotować się na podróż z czworonogiem. Jak wyrobić paszport dla psa? Ile kosztuje paszport dla psa? Dowiedz się już dziś!

Zobacz także: Na czym polega chipowanie psa?

Jak wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psa jest koniecznością przy wyjeździe z psem za granicę. Jest on dokumentem, w formie książeczki, zawierającym, takie dane jak:

 • informacje o właścicielu czworonoga,
 • dane lekarza, który wyrobił paszport,
 • informacje na temat chipa psa,
 • opis wyglądu psa,
 • szczepienia na wściekliznę (data),
 • inne szczepienia,
 • profilaktyka psa,
 • legalizację paszportu.

Aby wyrobić paszport dla psa należy udać się do uprawnionego weterynarza, który zajmie się dokumentacją. Gdzie znaleźć takiego specjalistę? Szukając na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. 

Przed wyrobieniem paszportu, pamiętaj, że pies musi być zachipowany lub musi mieć wykonany specjalny tatuaż (nie jest on akceptowany w każdym kraju). Sama wizyta u lekarza weterynarii nie jest długa, bo trwa ok. 20 minut. W tym czasie specjalista wypełnia rubryki, sprawdza poprawność badań i szczepień.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Paszport dla psa kosztuje 100 zł. Jednak wykonując badania profilaktyczne, odrobaczanie i szczepienia kwota z pewnością się powiększy.

Paszport dla psa – przygotowanie do podróży

Już na samym początku planując wyjazd z psem ważne jest zadbanie o odpowiednie przygotowanie. Należy wszystko dobrze rozplanować, aby później się nie zdziwić, że coś się nie udało. Wykonaj następujące kroki:

 1. Sprawdź na stronie europa.eu, jakie przepisy obowiązują przy wyjeździe z psem do wybranego przez Ciebie państwa i w krajach, przez które będziesz dojeżdżać do celu (jeśli podróżujesz samochodem). Sprawdź, jakich dokumentów, zaświadczeń być może będziesz potrzebować.
 2. Planując nocleg, pamiętaj o szukaniu miejsca, które jest przyjazne dla zwierząt domowych.
 3. Udaj się z psem do weterynarza i wykonaj badania, sprawdzające stan jego zdrowia. Zadbaj o szczepienia oraz zachipowanie psa.
 4. Zadbaj o zabezpieczenia dla psa: tabletki przeciwbólowe, ochronę na kleszcze, odrobaczenie, pasy do samochodu.
 5. Wyrób psu paszport. PAMIĘTAJ! Wykonując szczepienie przeciw wściekliźnie psu i zakładając mu paszport, musi upłynąć 21 dni od daty szczepienia, aby móc wyjechać z czworonogiem poza granicę państwa.
 6. Zadbaj o wyposażenie swojego psa: szampon, karma, smakołyki, kocyk, jedzenie, miski, woda i oczywiście jego ulubione zabawki. Z pewnością przydadzą się szelki lub obroża, smycz i kaganiec, który gdzieniegdzie jest wymagany.
 7. Pamiętaj, aby zabrać z domu książeczkę zdrowia psa.
 8. Na obroży lub szelkach psa umieść identyfikator wraz z swoim numerem telefonu.

Zobacz także: Tatuaż z psem: Wierny przyjaciel na skórze

Opublikuj komentarz