×

Muszyca u psa: Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać tej uciążliwej infekcji?

muszyca u psa

Muszyca u psa: Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać tej uciążliwej infekcji?

Muszyca u psa to problem, który może zmartwić każdego właściciela czworonoga. To uciążliwa infekcja, która może powodować wiele nieprzyjemnych objawów u naszych pupili. W tym artykule dowiesz się, czym jest muszyca u psa, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jakie są skuteczne metody leczenia i profilaktyki. Jeśli jesteś właścicielem psa, ten tekst jest dla Ciebie!

Zobacz także: Skręt żołądka u psa: Przyczyny, objawy i sposoby pomocy

Czym jest muszyca u psa?

Muszyca u psa, znana również jako miazga, to infekcja wywoływana przez larwy muchy z rodziny Muscidae. Te małe, uporczywe owady mogą zasiedlać nos i uszy psa, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Larwy muchy składają jaja w okolicach nosa lub uszu zwierzęcia, a następnie rozwijają się tam, wywołując różne objawy.

Przyczyny muszycy u psa

Aby rozwijała się muszyca u psa, konieczne jest, aby insekty miały możliwość dostępu do uszkodzonej skóry, na której mogą rozpocząć swoje żerowanie. Dodatkowo, istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać wystąpieniu tego schorzenia. Oto niektóre z głównych przyczyn:

 1. Warunki atmosferyczne: Muszyca częściej występuje w ciepłych i wilgotnych warunkach, dlatego jest bardziej powszechna w okresie letnim.
 2. Brak higieny: Psy, które nie są odpowiednio pielęgnowane i czyszczone, są bardziej podatne na infekcje muszycą.
 3. Bliskość do środowiska naturalnego: Psy, które często przebywają na świeżym powietrzu, w szczególności w miejscach, gdzie występują owady, są bardziej narażone na kontakt z larwami muchy.

Objawy muszycy u psa

Muszyca u psa może wywołać różne objawy, które powinny zwrócić uwagę właściciela. Oto niektóre z najczęstszych objawów:

 • jaja lub larwy much u psa,
 • wzrost temperatury ciała,
 • odczuwalny ból,
 • występowanie biegunki,
 • utrata apetytu,
 • pojawianie się wrzodów,
 • swędzenie i nadmierne drapanie,
 • obecność czyraków.

Jak leczyć muszycę u psa?

Leczenie muszycy u psa wymaga skonsultowania się z weterynarzem, który dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Oto niektóre metody leczenia:

 1. Usunięcie larw: Weterynarz usunie larwy muchy z nosa lub uszu psa, co jest niezbędne w procesie leczenia. Po zlikwidowaniu larw, ekspert precyzyjnie ogoli dotknięty obszar w celu uniknięcia pozostawienia jaj czy bakterii. Następnie, po zastosowaniu antyseptycznego roztworu, weterynarz usunie wszelkie martwe tkanki, przyspieszając tym samym proces gojenia.
 2. Leki: Specjalista będzie bezpośrednio aplikować nie tylko miejscowy antybiotyk, ale także specjalny produkt w formie pasty lub sprayu na ranę. Po tym zabiegu obszar powinien zostać starannie przykryty bandażem, aby zachować czystość i uniknąć zanieczyszczenia, co przyczyni się do szybszego zagojenia rany.
 3. Środki przeciwbólowe: Aby złagodzić ból i dyskomfort, weterynarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych.

Jak zapobiegać muszycy u psa?

Zapobieganie muszycy u psa jest kluczowe! Oto kilka sposobów, jak można zapobiegać tej infekcji:

 • Higiena: Regularnie czyść nos i uszy swojego psa, aby uniknąć gromadzenia się larw muchy.
 • Stan skóry: Regularnie sprawdzaj stan skóry psa.
 • Ochrona przed owadami: Stosuj preparaty(bezpieczne dla psów) odstraszające owady, aby zmniejszyć ryzyko kontaktu psa z muchami.
 • Kwarantanna: Jeśli Twój pies miał kontakt z innym zarażonym zwierzęciem, rozważ kwarantannę i monitorowanie jego zdrowia.

Muszyca u psa może być uciążliwą infekcją, ale z odpowiednią opieką weterynaryjną i profilaktyką można ją skutecznie zwalczyć i zapobiegać jej nawrotom. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest regularne badanie u weterynarza i utrzymanie właściwej higieny swojego pupila. Twój pies z pewnością będzie Ci za to wdzięczny!

2 comments

Opublikuj komentarz