×

Na czym polega chipowanie psa?

na czym polega chipowanie psa

Na czym polega chipowanie psa?

Chipowanie psa – dowiedz się najważniejszych informacji. Poznaj ceny usługi oraz dowiedz się jakie są dostępne bazy danych dla psów.

Zobacz także: Jak wyrobić paszport dla psa? Pies w podróży

Czym jest chip dla psa?

Chip to układ elektroniczny, który zaprogramowany ma w sobie 15 cyfrowy kod. Kod ten jest niepowtarzalny, a dzięki rejestracji w bazach danych dla psów można zadbać o bezpieczeństwo swojego czworonoga. Mikrochip można sprawdzić, dzięki użycia odpowiedniego czytnika, który poradzi sobie z wczytaniem z niego danych.

Jak wygląda chipowanie psa?

Chipowanie psa nie jest długim zabiegiem. Od wejścia do weterynarza spędziłam tam maksymalnie 7 minut. Na początku Pani Doktor sprawdziła, czy mój pies nie ma już zaaplikowanego mikrochipa poprzez czytnik. Po upewnieniu się, że mój czworonóg jest bez chipa, Pani Weterynarz przygotowała sterylną strzykawkę wraz z mikrochipem. U piesków, mikrochipy umieszcza się po lewej stronie szyi, dlatego też tak ustawiłam mojego psa. Następnie Drakowi (imię mojego psa) pod skórę został zaaplikowany mikrochip.

Czy chipowanie psa jest bolesne?

Chipowanie psa porównywalne jest do szczepienia. Tutaj również zostaje użyta igła, która przebija skórę. Jasne, że nie jest to przyjemne, ale odpowiednio wykonany zabieg jest wykonany sprawnie i jak najmniej boleśnie. Chipowanie psa u specjalistów nie jest niebezpieczne!

Do jakiej bazy danych zachipowanych psów warto się zapisać?

Baza zachipowanych psów gromadzi kody mikrochipów zarejestrowanych piesków i pomaga wyszukiwać zagubione psy.

Mój pies został zarejestrowany do międzynarodowej bazy Safe-Animal przez Panią Weterynarz. Rejestracja przebiegła za darmo, gdyż moja lecznica (MultiVet Kraków) miała ją w cenie chipowania. Samodzielna rejestracja do tej bazy kosztuje 59 zł.

Inną bazę danych można znaleźć na stronie identyfikacja.pl. Jest to również międzynarodowa baza zbierająca kody mikrochipów psów. Rejestracja swojego psa w niej kosztuje jednorazowo 39 zł.

Kolejną bazą danych jest CBDZOE (Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie). Koszt rejestracji psa na tej stronie wynosi 35 zł.

Ile kosztuje chipowanie psa?

Cena chipowania psa może różnić się w lecznicach, ale przeważnie szacuje się koszt od 50 do 200 zł. Ja w mojej lecznicy zapłaciłam 100 zł.

Jakie zalety niesie za sobą chipowanie psa?

Oczywiście największą zaletą zachipowania psa jest to, że gdy zgubimy naszego zwierzaka, to występuje znacznie większa szansa, że się on odnajdzie. Po przystawieniu czytnika do szyi psa, czytnik pokazuje 15 cyfrowy kod, który zarejestrowany w bazie pokazuje istotne dane właściciela, dzięki temu można łatwo się z nim skontaktować poprzez numer telefonu oraz oddać mu zgubę.

Czytnik do skanowania mikrochipów oczywiście znajdziemy w każdej lecznicy weterynarii.

Opublikuj komentarz