×

Najpopularniejsze rasy małych psów

rasy małych psów

Najpopularniejsze rasy małych psów

Zanurz się w fascynującym świecie ras małych psów, gdzie każdy psiak to unikalna osobowość o wyjątkowych cechach. Od energicznego Pomeraniana, przez donośnego Yorkshire teriera, uroczego Bichon frise, po aktywnego Hawańczyka – każda rasa ma coś do zaoferowania. Czytaj dalej, aby odkryć, dlaczego te małe psiaki zdobywają serca swoich opiekunów i jak radzą sobie w różnych sytuacjach życiowych.

Pomeranian szpic miniaturowy

Ten niewielki, ważący od 1,9 do 3,5 kg, puszysty pomeranian zdobył ogromną popularność w świecie online. Psiaki tej rasy emanują energią, są bardzo towarzyskie i pełne życia. Wykazują niezwykłą wierność wobec swoich opiekunów, co może generować różne wyzwania, takie jak lęk separacyjny czy potrzeba obrony swojego ukochanego człowieka przed innymi.

mały pies pomeranian

Dowiedz się więcej: Rasa Pomeranian

Yorkshire terrier

Yorkshire terier to psi towarzysz ważący do 3,5 kg, o wyrazistym charakterze. Zawsze czujny i śmiały wobec otoczenia, zawsze gotów do obrony siebie i swojej rodziny. Te cechy, w połączeniu z donośnym szczekaniem, są charakterystyczne dla terierów i stanowią jednocześnie powód, by ten nieustraszony pies trafił w ręce doświadczonych właścicieli.

mała rasa psów

Bichon frise

Niewątpliwie jedna z najbardziej uroczych ras małych psów, prawdopodobnie wywodząca się ze skrzyżowania maltańczyka z pudlem. Charakteryzuje się niezwykle przyjaznym usposobieniem, szybko nawiązuje więzi z ludźmi i uwielbia pieszczoty. Bichon frise z radością przyswaja nowe sztuczki, jest pełen ufności i nie wykazuje agresji wobec nieznajomych. Samotność go przytłacza, dlatego zaleca się unikanie pozostawiania go samego w domu przez długie godziny. Standardowo waży od 5,4 do 8,2 kg.

małe rasy psów

Hawańczyk

To niezwykle aktywne stworzenia, które cenią sobie czas spędzony na świeżym powietrzu. Charakteryzują się bystrością i inteligencją, co sprawia, że szybko uczą się nowych komend i sztuczek. Warto jednak wiedzieć, że pielęgnacja hawańczyków wymaga pewnego nakładu pracy. Ich długa sierść często tworzy kołtuny i splątania, które czasem trzeba delikatnie wyciąć. Aby utrzymać ich w doskonałej kondycji, zaleca się regularne szczotkowanie co najmniej 3-4 razy w tygodniu. Ważą od 4,5 do 7,3 kg.

mały pies do mieszkania

Shih Tzu

To mała rasa psów, która nie wymaga wielu godzin aktywności fizycznej. Pomimo że czasem są pełne energii, zazwyczaj są spokojniejsze i zadowolone z krótkich spacerów oraz zabaw w domu. Idealnie sprawdzają się jako towarzysze dla osób starszych lub tych, którzy nie są w stanie zapewnić im intensywnego ruchu. Dorosłe Shih Tzu zwykle ważą od 5 do 8 kg.

małe psy

Chihuahua

Pomimo niewielkich rozmiarów, Chihuahua jest psem pełnym energii, wymagającym regularnej aktywności fizycznej i właściwej socjalizacji, które są kluczowe, aby uniknąć niepotrzebnego hałasu i nerwowości. Te urocze psiaki łączą się silnie z opiekunem i świetnie czują się w towarzystwie innych przedstawicieli swojej rasy. Chihuahua występuje w wersji krótko- lub długowłosej. Ich waga oscyluje zazwyczaj w przedziale od 2 do 3 kg.

mały piesek

Maltańczyk

Maltańczyk mocno przywiązuje się do swojej ukochanej osoby i pragnie być z nią każdego kroku. Rozstanie może być dla tej rasy trudne – nawet pozostawienie psa u przyjaciół czy rodziny czasami nie wchodzi w grę. Psiaki tej rasy uwielbiają ruch – zabawy na świeżym powietrzu, długie spacery i zdobywanie sztuczek. Dorosłe osobniki osiągają od 3 do 4 kg.

rasy małe psów

Pekińczyk

Rasa pekińczyków wyróżnia się niskim poziomem aktywności, co czyni je idealnymi towarzyszami dla osób starszych lub tych, którzy cenią sobie spokojniejszy tryb życia. Charakteryzują się spokojnym i łagodnym usposobieniem, uwielbiającym relaks w towarzystwie swego opiekuna. Przybliżona waga tych psiaków wynosi około 5 kg.

mały piesek

Dowiedz się więcej: Rasa Pekińczyk

Pinczer miniaturowy

Słyną z wierności i przyjaznego podejścia do domowników, bez względu na to, czy mają dwie czy cztery nogi. Choć są nieufne wobec obcych, są jednocześnie czujne i wyczulone, gotowe bronić swojego terytorium nawet przed większymi od siebie towarzyszami. Uwielbiają długie spacery pełne aktywności, zabawy oraz intelektualne wyzwania. Ich krótka sierść nie wymaga częstej pielęgnacji, ale podczas chłodniejszych miesięcy warto zadbać o ubranko, chroniące przed niskimi temperaturami. Waga tych pupili oscyluje między 4 a 6 kg.

małe rasy psów do mieszkania

Pudel miniaturowy

Pudel miniaturowy to radosny towarzysz zarówno dla ludzi, jak i innych psiaków. Cieszy się, gdy w jego otoczeniu dzieje się wiele, ale nie znosi nudnych chwil. Brak zajęcia i nowych bodźców może sprawić, że stanie się nadmiernie pobudliwy, wykazujący tendencje do niszczenia. Jest doskonałym towarzyszem dla dzieci powyżej siódmego roku życia, a jego waga nie przekracza 6 kilogramów.

jakiego małego psa wybrać

3 comments

comments user
Karola

<3

Opublikuj komentarz