×

Padaczka u psa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

padaczka u psa

Padaczka u psa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Padaczka u psa to choroba neurologiczna, która może być przerażająca zarówno dla właścicieli, jak i samych zwierząt. Rozpoznanie tej dolegliwości jest kluczowe, ponieważ odpowiednie leczenie może poprawić jakość życia czworonoga. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz różne sposoby leczenia padaczki u psów, aby pomóc właścicielom zrozumieć tę chorobę!

W artykule:

 • Przyczyny padaczki u psa
 • Objawy padaczki u psa
 • Diagnoza i leczenie padaczki u psa
 • Jak się zachować, gdy pies ma atak padaczki?

Zobacz także: Skręt żołądka u psa: Przyczyny, objawy i sposoby pomocy

Przyczyny padaczki u psa

Padaczka, jako choroba, została sklasyfikowana na dwa główne typy ze względu na przyczyny.

 1. Pierwszy z nich to padaczka idiopatyczna, znana również jako pierwotna. W tym przypadku nie da się zidentyfikować konkretnych przyczyn strukturalno-metabolicznych, a podejrzewa się wpływ genetyczny. Ten rodzaj padaczki najczęściej występuje u zwierząt pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia.
 2. Drugim rodzajem jest padaczka wtórna, która jest rezultatem czynników uszkadzających przodomózgowie. To może być spowodowane współistniejącymi chorobami, takimi jak niewydolność nerek, choroby wątroby, bardzo niski poziom glukozy, anemia, zaburzenia elektrolitowe, guzy mózgu, stany zapalne w układzie nerwowym, zatrucia lub choroby zakaźne.

Objawy padaczki u psa

Najbardziej charakterystycznym zjawiskiem występującym przy epilepsji u psa są powracające epizody drgawek. Przybierają one różne formy, zależące od konkretnej postaci choroby. Biorąc pod uwagę kliniczny obraz choroby, kategorie drgawek zostały sklasyfikowane jako uogólnione lub częściowe.

Przed samym atakiem mogą pojawić się różne symptomy, takie jak

 • zaburzenia koordynacji ruchów,
 • nagłe upadki,
 • chwilowe utraty przytomności,
 • zanik wzroku,
 • nieuzasadniony strach
 • nagle występująca agresja,
 • bezładne błądzenie,
 • skrywanie się.

Drgawki uogólnione mogą mieć różne formy, zależne od pobudzenia obydwu półkul mózgu. Obejmuje to konwulsyjne drgawki, które objawiają się gwałtownymi skurczami mięśni w całym ciele. Te intensywne ataki, znane również jako grand mal, często prowadzą do utraty świadomości. W ich przebiegu mogą pojawić się także: ślinotok, wymioty, popuszczanie moczu lub kału, a nawet charakterystyczne dźwięki, takie jak szczekanie, skomlenie czy wycie.

Za to, drgawki częściowe prezentują całkowicie odmienny charakter, co czasem prowadzi do ich mylenia z innymi formami zaburzeń. Można je zauważyć poprzez zaobserwowanie u psa delikatnego drżenia głowy, niepewne kroki, nadmierne pielęgnowanie sierści, utratę kontroli nad jedną z kończyn oraz łapaniem much, których nie ma.

Diagnoza i leczenie padaczki u psa

Diagnoza padaczki u psa opiera się na obserwacji objawów oraz badaniach neurologicznych. Często wymagane jest także badanie krwi i badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mózgu.
Leczenie padaczki u psów zależy od jej charakterystyki oraz przejawów ataków. W przypadku częstych i skomplikowanych napadów, weterynarz zazwyczaj zaleca podawanie pupilowi leków mających na celu redukcję incydentów. Czasem konieczne jest kontynuowanie terapii przez całe życie zwierzęcia. W sytuacji, gdy ataki są rzadkie, eksperci często decydują się na ograniczenie farmakoterapii do leków, które maja na celu przerwanie napadu, które można podać doodbytniczo lub do nosa w trakcie wystąpienia epileptycznego incydentu.

Jak się zachować, gdy pies ma atak padaczki?

Jak postępować, gdy mój pies doświadcza napadu padaczkowego? Ważne jest, abyś utrzymał spokój i nie panikował! Ataki padaczkowe u psów zazwyczaj są krótkotrwałe, a zwierzęta niekoniecznie zdają sobie sprawę z tego, co się dzieje. Nawet jeśli Twój pies podczas ataku wydaje się agresywny, prawdopodobnie nie odczuwa bólu.

 1. Dbaj o bezpieczeństwo, przesuwając wszelkie meble z drogi, aby uniknąć przypadkowych obrażeń. Ważne jest również, abyś nigdy nie wkładał niczego do pyska swojego pupila, nawet swoich rąk.
 2. Jeśli pies znajduje się na niebezpiecznym miejscu, przenieś go ostrożnie na podłogę. Unikaj zbędnego podnoszenia lub przytulania psa podczas ataku.
 3. Ułóż pod głowę psa poduszkę, aby złagodzić ewentualne wstrząsy. Trzymaj się tego aż do momentu, gdy pies odzyska świadomość.
 4. Wyłącz światło, zasłoń okna i wycisz otoczenie. Jaskrawe światło i hałaśliwe dźwięki mogą wydłużyć atak.
 5. Jeśli atak trwa dłużej niż kilka minut, schładzaj psa wilgotnym ręcznikiem z zimną wodą, aby zapobiec przegrzaniu.
 6. Jeśli weterynarz przepisał leki przeciwdrgawkowe, podaj je psu zgodnie z zaleceniami.
 7. Po ustąpieniu ataku skontaktuj się z lekarzem weterynarii, nawet jeśli pies wydaje się być w porządku.

Podsumowanie

Padaczka u psa to poważna choroba neurologiczna, która może być trudna do zarządzania. Właściwa diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapewnienia psu jak najlepszej jakości życia. Jeśli podejrzewasz, że twój pies może cierpieć na padaczkę, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem. Regularne badania oraz stosowanie zaleconego leczenia mogą pomóc kontrolować tę chorobę i zapewnić psu zdrowszą i szczęśliwszą przyszłość.

2 comments

Opublikuj komentarz