×

Pekińczyk – tajemnice jednej z najstarszych ras psów

pekińczyk

Pekińczyk – tajemnice jednej z najstarszych ras psów

Pekińczyk to jedna z najstarszych ras psów, która swoją historię sięga aż do starożytnej dynastii Han w Chinach. Są to psi przyjaciele, którzy zdobywają serca swoich opiekunów swoim urokiem i osobowością. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o pekińczykach, od ich pochodzenia po cechy charakterystyczne i wymagania pielęgnacyjne.

W artykule:

 1. Pochodzenie pekińczyka
 2. Wygląd i cechy charakterystyczne
 3. Zachowanie i charakter pekińczyka
 4. Wymagania pielęgnacyjne
 5. Ciekawostki o pekińczykach

Zobacz także: Najpopularniejsze rasy małych psów

Pochodzenie pekińczyka

Pekińczyk to rasa psa wywodząca się z Chin. Pochodzi z miasta Pekin, które kiedyś było stolicą cesarstwa chińskiego. Są to psy królewskie, które w Chinach były traktowane jak prawdziwe skarby. Były one często obdarowywane rodzinami królewskimi oraz dostawały tytuły „psów-pustelników” lub „psów-lwu”.

Wygląd i cechy charakterystyczne

Pekińczyk to pies o krępej budowie i zwartym ciele. Są to psy o niskim wzroście, których waga zazwyczaj wynosi między 3 a 6 kg. Ich gęsta, miękka sierść jest jednym z ich największych atutów, co nadaje im uroku i przyjemności w dotyku.

Pekińczyk ma charakterystyczne dla siebie cechy, takie jak:

 • płaskie pyszczki,
 • małe, okrągłe uszy,
 • krótkie łapki,
 • krępy, szeroki tułów,
 • długi ogon, który noszą skręcony na plecach.

Zachowanie i charakter pekińczyka

Pekińczyk to pies, który nie potrzebuje dużo ruchu, ale za to kocha towarzystwo swojego właściciela. Są to psy bardzo wiernie związane z jednym człowiekiem, co sprawia, że łatwo nawiązują przyjaźnie. Mają spokojny charakter i są doskonałymi towarzyszami dla osób starszych, dzieci oraz dla osób mieszkających w małych mieszkaniach.

Mimo swojego spokojnego charakteru, pekińczyki potrafią być uparte, co może utrudnić trening. Są też wrażliwe na hałas i hałasują, jeśli coś im przeszkadza. Ze względu na swoją niezależność, czasem mogą mieć trudności z dostosowaniem się do zasad panujących w domu, jednak z odpowiednim szkoleniem mogą być bardzo posłuszne.

Pekińczyki są z natury nieufne wobec obcych i mogą być agresywne wobec innych psów, zwłaszcza tych większych. Dlatego ważne jest, aby od wczesnego wieku socjalizować je z innymi psami i ludźmi, aby uniknąć problemów z zachowaniem.

Wymagania pielęgnacyjne

Pekińczyki mają gęstą, miękką sierść, która wymaga regularnego szczotkowania, aby uniknąć plątaniny i zapobiec powstawaniu skorup na skórze. Szczotkowanie sierści powinno odbywać się codziennie lub co najmniej co drugi dzień. Pekińczyki potrzebują także regularnego kąpania i strzyżenia pazurów.

Ze względu na płaskie pyszczki, pekińczyki są podatne na problemy z oddychaniem, dlatego ważne jest, aby nie przeciążać ich zbytnio podczas ćwiczeń fizycznych. W lecie, zwłaszcza w upalne dni, należy unikać długich spacerów, aby uniknąć przegrzania i problemów z oddychaniem.

Ciekawostki o pekińczykach

 • Pekińczyk był jednym z ulubionych psów cesarzy chińskich i był hodowany wyłącznie w pałacu cesarskim przez wiele lat.
 • Pekińczyki były w Chinach uważane za talizmany szczęścia i były często ofiarowywane w prezencie, co sprawiło, że rasa ta rozprzestrzeniła się poza granice Chin.
 • Pekińczyki często zdobywały nagrody na wystawach psów, zarówno w Chinach, jak i za granicą.
 • Pekińczyki są zwykle jednymi z dłużej żyjących ras psów i mogą żyć nawet do 15 lat.
 • W 2010 roku na Tajwanie zorganizowano pierwszy konkurs piękności dla psów rasowych, w którym pierwsze miejsce zdobył pekińczyk o imieniu Hua Tzu.

Podsumowanie

Pekińczyk to uroczy pies o bogatej historii i charakterze. Są to psy, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji i szkolenia, ale jednocześnie stanowią doskonałych towarzyszy dla swoich właścicieli. Dzięki swojej urodzie i osobowości, pekińczyki zdobywają serca ludzi na całym świecie i są jednymi z najpopularniejszych ras psów na świecie.

FAQ

Jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne dla pekińczyków?

Pekińczyki są znane ze swojego charakterystycznego wyglądu, w tym spłaszczonego pyska, bulwersujących oczu i długiej, miękkiej sierści. Są to psy, które są lojalne wobec swoich właścicieli i bardzo towarzyskie, jednak często są nieufne wobec obcych.

Czy pekińczyki są łatwe w pielęgnacji?

Pekińczyki mają gęstą, miękką sierść, która wymaga regularnego szczotkowania, aby uniknąć plątaniny i zapobiec powstawaniu skorup na skórze. Szczotkowanie sierści powinno odbywać się codziennie lub co najmniej co drugi dzień. Pekińczyki potrzebują także regularnego kąpania i strzyżenia pazurów.

Czy pekińczyki wymagają dużo aktywności fizycznej?

Pekińczyki nie są zwykle bardzo aktywne i nie potrzebują dużej ilości aktywności fizycznej. Jednakże, tak jak każdy pies, wymagają regularnych spacerów i zabaw, aby utrzymać się w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Zobacz także: Rasa Pomeranian

Opublikuj komentarz