×

Podstawowe komendy dla psa – siad, leżeć oraz łapa

podstawowe komendy dla psa

Podstawowe komendy dla psa – siad, leżeć oraz łapa

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć swojego psa wykonywać podstawowe komendy to dobrze trafiłeś/aś. W tym wpisie dowiesz się, jak nauczyć psa podawać łapę, siadać i leżeć na polecenie. Pamiętaj o posiadaniu smaczków dla swojego psa, gdyż będą one potrzebne do wynagradzania Twojego czworonoga.

Zobacz także: Zaawansowane komendy dla psa – turlaj się, kółko i ukłon

Jak nauczyć psa podawać łapę?

Komendą od której zaczniemy jest podanie łapy przez psa.

Nauka krok po kroku:

 1. Na początku podnieś łapę psa i wymów komendę „łapa” lub inne słowo, które wybierzesz do tego polecenia. Następnie z entuzjazmem pochwalł psa i daj mu smaczek. Powtórz tę czynność 5-8 razy (pamiętaj o tym, że każdy pies pracuje we własnym tempie).
 2. Kolejnym krokiem jest wystawienie samej ręki i poczekanie aż pies poda nam sam łapę. Pamiętaj, wynagradzaj go radosnym głosem oraz smaczkiem za każdym razem, gdy wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona czynności, nie nagradzamy go smaczkiem. Powtórz tę czynność, aż piesek sam poda Ci łapę 3 razy z rzędu.
 3.  Przerwa! Pamiętaj ze psy szybko się nudzą. Odczekaj 2 godziny lub więcej i powtórz 2 pierwsze punkty.
 4. Sztuczkę należy ćwiczyć codziennie, aby pies mógł ją przyswoić. Ćwicz regularnie, a zobaczysz gwarantowane postępy i sukcesy.

Jak nauczyć psa „siad”?

Kolejną komendą, do nauki z psem jest polecenie „siad”. Nauczenie tej komendy jest bardzo łatwe.

Nauka krok po kroku:

 1. Zacznij od delikatnego nakierowania psa do pozycji siadu.
 2. Wypowiedź komendę, którą wybierzesz do tej sztuczki oraz nagrodź psa smakołykiem. Powtarzaj, aż pies zacznie siadać bez pomocy Twojej dłoni.
 3. Ćwicz przy użyciu wybranej komendy oraz, jeśli chcesz, to dodaj gest ręką. Powtarzaj, aż pies sam usiądzie 3 razy.
 4. Czas na przerwę! Odczekaj 2 godziny lub więcej i poćwicz ponownie sztuczkę.
 5. Ćwicz regularnie pamiętając też o tym, żeby nie przemęczyć psa.

Podstawowe komendy dla psa – leżeć

Uzbrój się w cierpliwość, nauka tej komendy może zająć więcej czasu niż wspomniane wcześniej sztuczki i najlepiej uczyć ją psa po nauczeniu polecenia siad.

Nauka krok po kroku:

 1. Najpierw wydaj psu komendę „siad”.
 2. Trzymając w zaciśniętej pięści smaczek, nakierowuj psa od jego pyszczka do podłoża, kierując pięścią w dół. Gdy pies się położy, nagrodź go przekąską.
 3. Wykonaj punkt 2 dodając wybraną przez siebie komendę, na którą chcesz żeby pies reagował. Powtarzaj aż pies będzie się bez zastanowienia kładł na polecenie i ruch dłonią.
 4. Jeśli chcesz żeby pies reagował tylko na polecenie słowne, zacznij wydawać komendę z mniejszym ruchem dłoni. Powtarzaj tę czynność zmniejszając gest, aż zaczniesz mówić samo polecenie. Pamiętaj o wynagrodzeniu psa!
 5. Po dwugodzinnej przerwie powtórz ćwiczenie, dbając by nie znudzić lub przemęczyć psa.
 6. Powtarzaj ćwiczenie codziennie przez co najmniej 2 tygodnie, aby pies dobrze zapamiętał sztuczkę.
Jak nauczyć psa leżeć

Podstawowe komendy dla psa – podsumowanie

Ucząc psa nowej sztuczki, pamiętaj aby nie mieszać jej z innymi nowymi poleceniami. Dla uzyskania dobrych rezultatów, warto na początku szlifować jedną komendę przez parę dni. Następnie, można dodać nową sztuczkę.

Pamiętaj również, że ćwiczenia z psem nie powinny być za długie oraz powinny być na początku wykonywane w miejscach psu dobrze znanych oraz w miejscach, w których nie będzie nic psa rozpraszało. Po 2 tygodniach ćwiczeń w takim miejscu możesz zacząć wydawać polecenie psu w innych miejscach, np. na spacerze lub w parku.

Zobacz także: Komenda dla psa żółwik – jak nauczyć ją czworonoga?

2 comments

Opublikuj komentarz