×

Pustynia Błędowska z psem – czy warto się tam wybrać?

pustynia błędowska z psem

Pustynia Błędowska z psem – czy warto się tam wybrać?

Pustynia Błędowska z psem – czy warto pokonać ok. 50 km z Krakowa, aby pospacerować tam z Twoim czworonogiem? Czy regulamin na to pozwala? Jeśli zastanawiasz się, czy udać się na tzw. „Polską Saharę”, to zapraszam Cię do zapoznania się z tym wpisem.

Zobacz także: Wybieg dla psów przy ulicy Opolskiej – opis wraz ze zdjęciami

Wycieczka z psem na Pustynię Błędowską – co musisz wiedzieć?

Udanie się z psem na Pustynię Błędowską jest bardzo fajnym pomysłem na spędzenie dnia. Wstęp tam jest darmowy oraz dostępny całą dobę. Jednak najbezpieczniejszą opcją jest wybranie się w to miejsce, gdy jest jeszcze jasno. Moją wycieczkę odbyłam w porze letniej, więc wszelki opis, będzie tyczył się okresu wiosennego oraz letniego.

Pustynia Błędowska z psem – regulamin

Zwiedzanie pustyni jest możliwe na wybranych ścieżkach. Strona Pustyni Błędowskiej radzi, aby korzystać z Pustyni od 1 kwietnia do 31 października w godz. od 6.00 do 22.00, a od 1 listopada do 31 marca od godz. 7:00 do 17:30. Na terenie pustyni nie można wjeżdżać wszelkimi pojazdami mechanicznymi. W regulaminie znajdziemy również informację o tym, że nie można tam poruszać się z psem bez smyczy oraz informację o tym, że należy sprzątać po swoim psie „psie niespodzianki”.

Lokalizacja

Pustynia Błędowska rozprzestrzenia się od dzielnicy Błędów Dąbrowy Górniczej na zachodzie, a na wschodzie do gminy Klucze. Wybierając się autem, nie należy martwić się o miejsce postojowe, ponieważ na miejscu znajduje się darmowy parking, który na Google Maps, można znaleźć pod nazwą „Parking pod pustynią”. Sam dojazd trwa ok. godziny (trasa wynosi 55 km). Niestety z Krakowa, nie ma transportu publicznego do tego miejsca.

Pustynia Błędowska z psem – opis

Teren Pustyni Błędowskiej jest idealnym miejscem do wybiegania się psa, aczkolwiek nie radziłabym spuszczania psa ze smyczy, ponieważ można tam napotkać np. rozpędzone konie.

Nie znajdziemy tutaj atrakcji typu przeszkody z opon dla psa lub slalomu. Za to, jeżeli Twój pies uwielbia piasek (jak mój), lubi się w nim tarzać i czołgać, to to będzie jego raj na Ziemi. Dla mnie, takie wyjście było idealnym oderwaniem się od tłoku miasta i od codziennych zmartwień.

Wybierając się do Pustyni Błędowskiej z psem koniecznie trzeba pamiętać o wodzie. Przy tak dużym terenie i ogromie energii, którą pies może tam zostawić, trzeba pamiętać o nawadnianiu. Zabierz więc wodę dla psa oraz dla siebie. Pamiętaj również, aby w porze letniej nie spędzać za dużo czasu z psem na słońcu. Psy również jak ludzie mogą nabawić się udaru cieplnego. Gdy wybierasz się do pustyni, podczas wysokich temperatur, użyj pobliskie lasy jako schronienie przed słońcem.

Flora i fauna

Spacerując z psem po pustyni pilnuj aby nie wykopywał on żadnej roślinności – rośliny tam są bardzo delikatne. Nie chcemy psuć tak pięknego miejsca, prawda? Zadbajmy również o zwierzęta żyjące na naszej Polskiej Saharze. Spacerując z psem zwracaj uwagę, czy on właśnie nie prowadzi zawziętego pościgu za biednym, spłoszonym zającem.

Miejsce na trening

Na pustyni Błędowskiej mało kiedy idzie spotkać innego człowieka. Także, jeśli marzy Ci się trenowanie sztuczek z Twoim psem na takim terenie, to jest to jak najbardziej do wykonania. Jeśli jeszcze nie przeczytałeś moich wpisów o nauce podstawowych i zaawansowanych komend dla psów, to gorąco Cię zapraszam do zapoznania się z nimi!

2 comments

Opublikuj komentarz