×

Rasa Pomeranian – mały pies z wielkim sercem

rasa pomeranian

Rasa Pomeranian – mały pies z wielkim sercem

Rasa Pomeranian, znana również jako szpic miniaturowy Pomeranian, to jedna z najpopularniejszych ras psów małych. Są one niewielkie, ale pełne energii i zawsze gotowe do zabawy. Czym charakteryzuje się ta rasa psów? Przeczytaj artykuł, aby poznać więcej informacji na ten temat.

W artykule:

  • Pochodzenie i historia rasy Pomeranian
  • Cechy fizyczne i charakterystyczne Pomeraniana
  • Szpic miniaturowy – charakter
  • Wymagania dotyczące pielęgnacji Pomeraniana
  • Zalety i wady posiadania psa rasy Pomeranian

Zobacz także: Najpopularniejsze rasy małych psów

Pochodzenie i historia rasy Pomeranian

Początki historii pomeranianów, podobnie jak innych przedstawicieli szpiców, sięgają pradawnej epoki kamiennej. Badania archeologiczne prowadzone na obszarze dzisiejszych północnych Niemiec, zwłaszcza na torfowiskach, ujawniły praktycznie nietknięte szczątki, które zdają się być najstarszymi przodkami obecnych ras. Według jednej z teorii dotyczącej pochodzenia tej rasy, pomeranianie przybyły na południowo-zachodnie wybrzeże Bałtyku z obszaru Skandynawii. Słowo „pomeranian” wywodzi się z określenia psa z Pomorza, regionu, do którego te psy miały przybyć razem z wędrownymi woźnicami.

Cechy fizyczne i charakterystyczne Pomeranian

Szpice miniaturowe w wieku dorosłym zdobywają jedynie od 18 do 22 cm wzrostu, a ich waga oscyluje między 2 a 4 kg. Pomimo niewielkich rozmiarów, te urocze psiaki są jednak wyjątkowo długowieczne, ciesząc się życiem od 12 do nawet 16 lat.

Pomeraniany prezentują różnorodne odcienie, choć najpowszechniejszym i najbardziej charakterystycznym jest wyrazisty pomarańczowo-beżowy. W obrębie tej rasy spotyka się także jednostki w kolorze białym, brązowym, wilczastym, a czasem nawet nakrapianym lub czarnym.

Pomeranian prezentuje dwuwarstwową okrywę składającą się z prostych, unoszących się włosów na powierzchni oraz gęstego podszerstka.

Szpic miniaturowy – charakter

Pomeranian wykazuje niezwykłe przywiązanie do swoich opiekunów, szczególnie silną więź tworzy z pierwszą, wybraną osobą. To wyjątkowo oddane psy, które pragną dużo czułości. Z przyjemnością spędzają czas w centrum uwagi, często wyrażając tę potrzebę. Ze względu na brak rozbudowanego instynktu łowieckiego, pomeranian świetnie dogaduje się z kotami, psami i innymi zwierzętami. Lubią towarzystwo ludzi w każdym wieku, choć ze względu na ich niewielkie rozmiary zaleca się ostrożność podczas zabawy, zwłaszcza z dziećmi.

Wymagania dotyczące pielęgnacji Pomeranian

Pielęgnacja szpica miniaturowego to ważny aspekt dbania o naszego pupila. Choć posiada on gęstą sierść, utrzymanie jej w doskonałej kondycji nie jest trudne, o ile przestrzegamy regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zadbać o naszego małego przyjaciela, aby zawsze prezentował się imponująco. Kluczowym krokiem w pielęgnacji tej rasy jest regularne rozczesywanie podszerstka, który ma tendencję do sklejania się. Warto zaopatrzyć się w różne narzędzia, takie jak twarda włosiana szczotka z długim nylonowym rozczesywaczem, szczotka pudlówka z delikatnie zakończonymi drucikami, a także gęsty grzebień do dokładnego rozczesywania obszarów za uszami i pod pachami.

Linienie pomeraniana

Pomeranian intensywnie linieje dwukrotnie w roku, dlatego codzienne szczotkowanie podczas tego okresu jest koniecznością, aby usunąć martwy włos.

Jak kąpać pomeraniana?

Dbanie o kondycję futra Szpica miniaturowego to kluczowy element utrzymania jego zdrowia. Dla Pomeranianów, które nie uczestniczą w wystawach, zaleca się kąpiel co miesiąc, zwłaszcza w okresie zimowym. W cieplejszych miesiącach, jeśli to konieczne, można zdecydować się na częstsze kąpiele.

Szampon i odżywka dla psa o najwyższej jakości, oparte na naturalnych składnikach, przyczynią się do znaczącej poprawy kondycji i atrakcyjności futra pupila. Przy wyborze produktów z chemicznymi składnikami istnieje ryzyko, że Twój mały szpic doświadczy swędzenia, wysypki lub podrażnień skóry. Dlatego warto sięgnąć po szampon, który jest w pełni naturalny, pozbawiony sztucznych dodatków, zawierający naturalne aromaty, roślinne substancje myjące oraz optymalne pH dla psów (od 6,5 do 7,5). Taki zabieg pielęgnacyjny pozwoli Twojemu czworonogowi cieszyć się zdrowym i lśniącym futerkiem.

Zalety i wady posiadania psa rasy Pomeranian

Posiadanie psa rasy Pomeranian ma wiele zalet, w tym uroczego wyglądu, energii i przyjaznego charakteru. Dobrze przyswajają treningi, znoszą samotność i szybko przywiązują się do swojego właściciela.

Wady są głównie związane z ich potrzebami pielęgnacyjnymi, jak również z ich skłonnością do szczekania. Pomeraniany są także podatne na choroby dziedziczne, takie jak choroba Legg-Calvé-Perthesa, która wpływa na ich kości i stawy.

Ile trzeba zapłacić za szpica miniaturowego?

Nie da się zaprzeczyć, że szpice miniaturowe cieszą się obecnie ogromną popularnością i, co za tym idzie, są jedną z ras psów, które kosztują nieco więcej. Wielu ludzi z pewnością zastanawia się, ile dokładnie wynosi cena pomeraniana. Za zdrowego przedstawiciela tej rasy z pełnym rodowodem trzeba się spodziewać wydatku na poziomie co najmniej 3500–4000 złotych. Jeżeli szczeniak pochodzi od nagrodzonych rodziców i jest rezultatem hodowli o uznanej renomie, to cena może być nawet dwukrotnie wyższa.

Podsumowanie

Rasa Pomeranian to mały pies z wielkim sercem, który jest idealnym pupilem dla osób, które szukają psa towarzyszącego do mieszkań. Ich inteligencja, energiczność i przyjazny charakter sprawiają, że są popularnym wyborem na całym świecie. Jednak przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa rasy Pomeranian, należy pamiętać o ich potrzebach pielęgnacyjnych i zdrowotnych.

Zobacz także: Rasa Pekińczyk

2 comments

Opublikuj komentarz