×

Skręt żołądka u psa: Przyczyny, objawy i sposoby pomocy

skręt żołądka u psa

Skręt żołądka u psa: Przyczyny, objawy i sposoby pomocy

Skręt żołądka u psa, inaczej nazywany torbielowatością żołądka, to stan, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych i nawet śmierci psa, jeśli nie zostanie podjęta natychmiastowa interwencja. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i sposoby pomocy w przypadku skrętu żołądka u psa.

Zobacz także: Padaczka u psa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Przyczyny skrętu żołądka u psa

 1. Szybkie jedzenie: Jedzenie w nadmiernie szybkim tempie może zwiększyć ryzyko skrętu żołądka. Dlatego warto rozważyć zakup specjalnych misek lub gadżetów, które spowalniają tempo jedzenia psa.
 2. Duże dawki jedzenia na raz: Karmienie psa kilkoma małymi posiłkami dziennie jest lepsze niż jedno duże karmienie. Minimalizuje to ryzyko nadmiernego rozciągania żołądka.
 3. Aktywność po posiłku: Zbyt intensywna aktywność fizyczna zaraz po jedzeniu może prowadzić do skrętu żołądka. Ważne jest, aby pozwolić psu na spokojne trawienie po posiłku.
 4. Pewne rasy są bardziej narażone: Niektóre rasy psów, takie jak dogi niemieckie, owczarki niemieckie, i dachshundy, są bardziej narażone na skręt żołądka.

Objawy skrętu żołądka u psa

Skręt żołądka u psa może manifestować się różnymi objawami, wśród których warto wymienić:

 • Silne wymioty: Nagłe i nasilające się wymioty są jednym z głównych objawów skrętu żołądka;
 • Niespokojność: Twój pies może być niespokojny, wściekły lub wydawać się bardzo zestresowany;
 • Utrata przytomności;
 • Ślinotok;
 • Problem z oddychaniem;
 • Spuchnięty brzuch: Brzuch psa staje się twardy i wzdęty, jak balon, ze względu na nagromadzenie się gazów i płynów w żołądku;
 • Osłabienie;
 • Bladość błon śluzowych;
 • Zwiększone bicie serca: Pies może wykazywać przyspieszone bicie serca;

Jeśli zauważysz u swojego psa którekolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Skręt żołądka jest stanem, który wymaga pilnej interwencji.

Sposoby pomocy w przypadku skrętu żołądka u psa

 1. Natychmiastowy kontakt z weterynarzem: To najważniejszy krok. Weterynarz może zdiagnozować skręt żołądka za pomocą badań obrazowych i zdecydować o konieczności operacji.
 2. Powstrzymanie od karmienia i picia: Nie próbuj podawać jedzenia ani picia psu samodzielnie, ponieważ może to pogorszyć sytuację.
 3. Unikanie stresu: Staraj się utrzymać psa w spokojnym otoczeniu, aby zminimalizować stres i niepokój.
 4. Chirurgiczne leczenie: W większości przypadków konieczna jest operacja, aby przywrócić żołądek do prawidłowej pozycji.

Polecam również zapoznać się z filmikiem z pierwszą pomocą przy skręcie żołądka:

Warto pamiętać, że skręt żołądka u psa jest stanem, który może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego kluczową kwestią jest szybka reakcja i pomoc weterynarza. Regularne kontrole u weterynarza, odpowiednie żywienie i dbałość o właściwą aktywność fizyczną psa mogą pomóc w zapobieganiu temu groźnemu schorzeniu.

Jak można uniknąć skrętu żołądka u psa?

 • Pies musi mieć zapewniony odpoczynek przed i po posiłku.
 • Nie może on jeść posiłku łapczywie! Warto zakupić miskę spowalniającą jedzenie, która wydłuży czas karmienia.
 • Podawaj psu lekkostrawne jedzenie.
 • Podawaj psu jedzenie w produktach, które spowolniają jedzenie.
 • Nie podawaj ZA DUŻO jedzenia psu.
 • Ogranicz psu stres.

Podsumowanie

Skręt żołądka u psa to poważny stan, który wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Zrozumienie przyczyn, objawów i sposobów pomocy może pomóc w szybszym reagowaniu i ocaleniu życia naszych ukochanych pupili. Pamiętaj o regularnych kontrolach u weterynarza i zdrowym stylu życia dla swojego psa, aby minimalizować ryzyko wystąpienia tego niebezpiecznego schorzenia.

2 comments

Opublikuj komentarz