×

Zaawansowane komendy dla psa – turlaj się, kółko i ukłon

zaawansowane komendy dla psa

Zaawansowane komendy dla psa – turlaj się, kółko i ukłon

Nauczyłaś/łeś już swojego psa podstawowych komend? Jesteś gotowy wejść na jeszcze wyższy level? W tym wpisie poznasz 3 bardziej zaawansowane komendy dla Twojego psa, tj. turlaj się, zrób kółko i ukłon. Zaopatrz się w cierpliwość i dobry humor!

Zobacz także: Podstawowe komendy dla psa – siad, leżeć oraz łapa

O czym w artykule?

Czy wiedziałeś, że nauka z Twoim psem sztuczek wzmacnia relację pomiędzy Wami? Nie tylko pies przy niej się świetnie bawi ale również i właściciel z pozytywnym nastawieniem. Opiszę dzisiaj komendy do nauki wraz z psem, takie jak:

 • turlaj się,
 • kółko,
 • ukłon.

Jak nauczyć psa sztuczki „turlaj się”?

Komenda polega na położeniu się przez psa na brzuchu oraz wykonania przewrotu na plecy i z powrotem na brzuch. Najlepiej uczyć jej, jak pies potrafi się położyć na zawołanie.

Nauka krok po kroku:

 1. Zacznij od wydania komendy leżeć.
 2. Następnie, weź smaczek w dłoń i kieruj nim od pyszczka psa do jego tułowia. Gdy pies wykona ruch głową w stronę tułowia, nagrodź go smaczkiem. Ćwicz, aż psu odwracanie pyszczka „wejdzie w krew”
 3. Kolejnym krokiem jest uzyskanie psa w pozycji bocznej. Gdy pies obraca już głowę automatycznie, zaczynamy przesuwać rękę ze smaczkiem dalej, aby pies ułożył się na boku. Powtarzamy do skutku, nagradzając psa za postępy.
 4. Gdy pies leży już na boku, przechodzimy do najcięższego etapu przewrócenia go na drugi bok. Wciąż trzymając przekąskę w ręce, nakierowujemy psa do przewrotu. Jeśli pies nie wykona sam przewrotu, można mu pomóc delikatnie dłonią. Gdy sztuczka się uda nagradzamy psa smaczkiem oraz radosnym tonem głosu.
 5. Powtórz ćwiczenie 4-5 razy dodając komendę słowną.
 6. Zrób przerwę. Powtórz polecenie po 2 godzinach.
 7. Ćwicz regularnie polecenie przez 2 tygodnie, aby pies dobrze przyswoił komendę.
Jak nauczyć psa sztuczki turlaj się

Jak nauczyć psa robić kółko?

Sztuczka „kółko” polega na nauczeniu psa wykonania obrotu o 360 stopni.

Nauka krok po kroku:

 1. Trzymając w dłoni smaczek, naprowadzaj psa w stronę jego tułowia. Gdy pies odwróci głowę, nagrodź go przekąską. Powtarzaj aż pies będzie odwracał głowę automatycznie.
 2. Następnie wykonaj powoli pełen obrót dłonią ze smaczkiem, pilnując aby pies za Tobą podążał. Dodaj komendę słowną, np. „kółko”. Powtarzaj aż pies przyzwyczai się do polecenia. Pamiętaj o nagradzaniu po udanym wykonaniu komendy.
 3. Kolejnym etapem jest naprowadzanie psa dłonią, jednak tym razem, bez smaczka. Powtórz 3-4 razy.
 4. Zrób przerwę. Powtórz polecenie po 2 godzinach.
 5. Ćwicz regularnie polecenie przez 2 tygodnie, aby pies dobrze przyswoił komendę.

Ukłon – zaawansowana komenda dla psa

Komenda polega na zrobieniu ukłonu przez psa: pochyleniu głowy do podłoża oraz rozciągnięciu przednich łap.

 1. Najpierw bierzemy smaczek i chowamy go w pięść. Nakierowujemy głowę psa przy użyciu dłoni do podłoża, pomiędzy jego przednie łapy. Nagradzamy czworonoga za każdym razem, gdy uda mu się wykonać schylanie.
 2. Ćwicz polecenie aż pies będzie wykonywał „głębsze” ugięcia. Zacznij wynagradzać tylko takie pochylenia.
 3. Dodaj komendę słowną i wykonaj ćwiczenie 4-5 razy.
 4. Zrób przerwę. Powtórz polecenie po 2 godzinach.
 5. Ćwicz regularnie polecenie przez 2 tygodnie, z pewnością wtedy pies przyswoi komendę.

Podsumowanie

Pamiętaj, że każdy pies uczy się we własnym tempie i krzyki mu przy tym nie pomogą. Doglądaj również na to, aby nowe polecenia ćwiczyć w miejscach, gdzie pies czuje się pewnie i gdzie nic nie będzie go rozpraszać. Dopiero kiedy zauważysz, że Twój pies przyswoił sztuczkę do perfekcji, możesz zacząć próbować wykonywać ją w miejscach psu nieznanych np. na spacerze, w parku.

Zobacz także: Komenda dla psa żółwik – jak nauczyć ją czworonoga?

Opublikuj komentarz